Terapia naturalna Kraków

Terapie naturalne oraz holistyczne – na czym polegają i czy warto je zastosować?

Strefa Terapii Empatii i Rozwoju oferuje szeroki wachlarz terapii naturalnych jak i terapie w modelu holistycznym.

Terapia naturalna to swoisty system terapeutyczny łączący teorię (filozofię i zasady) i praktykę, który wykorzystuje szereg naturalnych terapii wspierających leczenie i utrzymanie zdrowia. Podstawowa zasada „uzdrawiania przez naturę” ukierunkowuje naturoterapię na właściwe odżywianie, poradnictwo dietetyczne, ziołolecznictwo, terapie naturalne i edukację w stylu życia.

Naturoterapia stanowi powrót do usług opieki zdrowotnej opartych na tradycyjnych i naturalnych produktach i metodach wspierających leczenie. Naturoterapia może więc być wykorzystywana prewencyjnie lub terapeutycznie.

Terapeuci zajmujący się terapiami naturalnymi jak i terapiami w modelu holistycznym, uczą całościowego podejścia do problematyki zdrowia. Szukają przyczyny zaburzenia zdrowotnego tym samym dobierając terapie pomagające przywrócić równowagę organizmu klienta. Koncentrują swoją uwagę na konkretnej, indywidualnej osobie, jej środowisku – psychicznym, emocjonalnym, problemach fizycznych, a nie na jednostce chorobowej.

Coraz więcej obecnie słyszymy o tej metodzie podtrzymywania i przywracania zdrowia. Notoryczny deficyt czasu, nieustające przepracowanie, zmęczenie, brak energii do działania, życie w ciągłym napięciu i nawracające stany chorobowe, pomimo licznych wizyt u specjalistów powodują, że ludzie poszukują metod innych niż te, które oferuje tradycyjna opieka medyczna.

Model holistyczny traktuje człowieka jako niepodzielną całość obejmującą jego ciało, umysł i ducha.

Holizm w medycynie zakłada, że nasze emocje i stan umysłu mają bardzo duży wpływ na stan zdrowia i leczenie choroby. Wszelkie przekonania pacjenta wpływają na jego emocje, a w związku z tym nie są obojętne dla zdrowia. Obecnie medycyna akademicka również wychodzi z tego założenia.

Można jednak nauczyć się wpływać na postawy, uczucia i przekonania, i dzięki temu zmieniać swoje emocje. Założenia medycyny holistycznej mówią nam, iż człowiek funkcjonuje na trzech płaszczyznach; fizycznej, mentalnej i duchowej. Równowaga na wszystkich trzech płaszczyznach jest bardzo ważna i stanowi o doskonałym zdrowiu.

Głównym przesłaniem terapeuty jest zasada Primum non nocere – Przede wszystkim nie szkodzić.

Czy warto? Tak warto.

Medycyna tradycyjna zalicza w swoje struktury także różnego rodzaju terapie naturalne, które w wielu przypadkach nie są sprzeczne z medycyną profesjonalną. Często jest przez nią stosowana i tolerowana. Do terapii naturalnych zaliczane są także takie metody jak: ziołolecznictwo, stosowane w leczeniu i rehabilitacji oraz masażach leczniczych – przyrodolecznictwo, czyli klimatoterapia, ciepłolecznictwo, hydroterapia, a także wszelkiego rodzaju masaże, terapie manualne, gimnastykę, zdrowe odżywianie.

Ideą terapii naturalnej jest holistyczne podejście do człowieka i jego schorzenia. Bardzo ważna jest równowaga psychiczna i umysłowa. To doskonałe uzupełnienie tradycyjnej medycyny akademickiej. W wielu przypadkach osiągniemy spektakularne efekty, co jest również potwierdzone badaniami naukowymi.

Urszula Ewa Lubinus
Certyfikowany Mental i Family Coach, Terapeutka systemowa, Instruktor

Masz pytania? Zadzwoń (+48) 609-924-742

Mam nadzieję, że spotkanie ze mną będzie inspirujące również dla Ciebie! Serdecznie zapraszam! Ula Lubinus

Przewiń do góry